2016 – 4. turnaj (Live for Speed)

2016 – 4. turnaj (Live for Speed)

1. piraten
2. DeltyM
3. Crash

4. Steve
5. Drekt

Všechny replaye ze závodů jsou k dispozici ke stažení zde. (4 MB)

Průběh turnaje

V sobotu se plánované dva závody neuskutečnily, protože pořadatel neměl funkční připojení k internetu. Vše tedy bylo odloženo na nedělní večer. V 19 hodin se dostavilo 5 hráčů z osmi zaregistrovaných a mohli jsme odstartovat.

Nejprve všichni absolvovali kvalifikaci s předokolkou a poté závod na 5 kol. Následovala opět kvalifikace a závod na 5 kol, tentokrát se zadokolkou. A po krátké pauze jsme pak odjeli ještě dva závody, oba na 8 kol.

Všechny závody i kvalifikace vyhrál piraten a získal tak maximálních 80 bodů. O druhé místo byla větší bitva, protože Crash dojel druhý v prvních dvou závodech a DeltyM ve zbývajících dvou. Jelikož byly delší závody více bodované, druhý skončil DeltyM (56 bodů) a třetí Crash (51 bodů). 4. místo získal Steve s 41 body a Drekt bral 5. místo za 34 bodů.

V celkovém pořadí se na první místo vyhoupnul piraten, který už tak nemůže skončit hůře než čtvrtý. Fatality se kvůli absenci propadl na třetí místo a bude mít rozhodně co dohánět.

Byla udělena pouze jedna penalizace v posledním závodě, a ta stejně neměla na nic vliv. Všem účastníkům děkuji za příkladné chování, díky kterému opět turnaj proběhl bez potíží (až na ten sobotní výpadek). Opět máte možnost tipnout v tipovačce 3 čísla.

V listopadu na shledanou.

Systém hry

Zaregistrovalo se 8 hráčů. Pojedou všichni najednou, tedy hráči nebudou rozděleni do skupin.

V sobotu pojedeme od 20:00 dva závody na 5 kol – jeden s předokolkou a jeden se zadokolkou. V neděli pak od 19:00 dva závody na 10 kol – jeden s předokolkou a jeden se zadokolkou. Před každým závodem bude vždy 10 minut kvalifikace pro určení pořadí na startu.

Za každý z těchto závodů hráč získá body podle umístění. Na sobotní závody bude použito bodování 15-12-10-8-6-5-4-3-2-1. Na nedělní závody bude použito bodování z Formule 1, tedy 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1. Celkem je tedy možné získat maximálně 30 bodů v sobotu a 50 bodů v neděli. Součet bodů určí pořadí v tomto turnaji.

Harmonogram závodů by mohl být asi takovýto (časy jsou orientační):
Sobota 20:00 – start kvalifikace 1. závodu
Sobota 20:15 – start 1. závodu
Sobota 20:30 – start kvalifikace 2. závodu
Sobota 20:45 – start 2. závodu
Konec 21:00

Neděle 19:00 – start kvalifikace 1. závodu
Neděle 19:15 – start 1. závodu
Neděle 19:45 – start kvalifikace 2. závodu
Neděle 20:00 – start 2. závodu
Konec 20:30

Seznam zaregistrovaných

Aaron_Hill, Crash, DeltyM, Drekt, Fatality, piraten, Steve, Widl

Zprovoznění hry a nastavení

Hraje se hra Live for Speed.

Pojedeme na verzi 0.6Q.

Po instalaci klikněte na odkaz v instalátoru, který vás přesměruje na vytvoření účtu na webu LFS.

Pozor, uživatelské jméno je trvalé a po registraci ho už nemůžete změnit. Pro potřeby turnaje je ale úplně jedno, jaké si zvolíte, takže je to na vás.
Hra používá dvě různá hesla – WEBpassword pro přihlášení na web a GAMEpassword pro přihlášení ve hře. Obě hesla si uložte, ať je nezapomenete.

Po spuštění hry máte možnost si nastavit jméno hráče (použijte přezdívku na DH), případně vzhled hráče a ovládání (k tomu se ještě dostaneme) a jiné drobnosti.

Server pro turnaj je skrytý, takže není vidět v seznamu. V menu klikněte na volbu „Online hra“. Zde je nutné vyplnit jméno (zadané při registraci) a GAMEpassword.

Po kliknutí na tlačítko Odemknout, pokud je vše v pořádku, vás hra přívětivě uvítá.

Poté klikněte na volbu „Připojit se na konkrétní server“. Vyplňte následující údaje:
Název serveru: DH Masters
Heslo: dhmasters2016

Server je spuštěný, takže doporučuji si to hned vyzkoušet (po připojení klikněte na „Přidat se“ a pak na „Připraven“). A můžete jezdit.

Po zprovoznění připojení na server se vraťte do hlavního menu. Vyzkoušejte si autoškolu a závody s počítačovými protivníky, ať víte, co vás čeká.

Pravidla

Některá pravidla hra přímo vynucuje. Jsou to tato:

 • Omezení rychlosti v boxech na 80 km/h. Omezení platí od bílé čáry po bílou čáru. Vozy nemají omezovač, takže je nutné to hlídat ručně.
 • Je zapnuté poškození vozů. Snažte se tedy nebourat.
 • Ulitý start je hrou tvrdě penalizován. Nestartujte předčasně!
 • Je zákazáno jet v protisměru. Při jízdě v protisměru vás hra hodí zpět do boxů.
 • Žlutá vlajka znamená překážku na trati (neznamená ale již nutnost zpomalit ani zákaz předjíždění, jde pouze o upozornění). Modrá vlajka znamená, že se blíží zezadu jezdec, který vás bude předjíždět o kolo – je nutné mu nechat dostatek místa pro bezpečné předjetí.

Další pravidla jsou stanovená pořadatelem:

 • Reset vozu je povolený. Resetem se vůz kompletně opraví.
 • Zastávka v boxech není povinná.
 • Povolená auta jsou XF GTI (předokolka) pro sobotní závody a XR GT (zadokolka) pro nedělní závody.
 • Penalizace za bezohledné chování udělím po závodě. Malé penalizace mohou být oznámené ihned přes TeamSpeak. Zejména v první zatáčce bývá horko, tak se snažte nebourat. Malé dotyky nebudou postihované, ale prudší nárazy, blokování při předjíždění nebo vytlačování budou trestány. Případy budou posouzené individuálně. Pokud by vás to zajímalo více, inspiruji se pravidly Formule 1).
 • Všíchni jezdci musí být při závodě z organizačních důvodů přítomni na TeamSpeaku. Doporučuji dorazit minimálně 10 minut před plánovaných časem závodu, aby vám neutekly nějaké organizační pokyny.
 • Před každým závodem se pojede kvalifikace, která určí pořadí jezdců na startu.
 • Jízda mimo trať (všemi čtyřmi koly za bílou čárou) je nepovolená, ale řekněme „tolerovaná“, pokud tím jezdec nezíská žádnou výhodu. Pokud při tom předjede soupeře, musí ho pustit před sebe.
 • Ovládání startu kvalifikace a závodu budu ovládat sám, takže vás poprosím, abyste při oficiálních závodech v sobotu a v neděli nedávali žádné hlasování, pokud vás k tomu nevyzvu. Děkuji.

Nastavení auta a jiné tipy

Nastavení TeamSpeaku

Adresa TS serveru: 82.208.17.95:7704
Mělo by to po vás chtít heslo: dhmasters2016

Pro neznalé je podrobný návod na TeamSpeak zde: odkaz

Nastavení ovládání

Pokud nemáte volant, doporučuji nastavit ovládání na myš. Je to velmi přesný a citlivý způsob při zatáčení.

Setup – nastavení auta

Pokud vás bude nastavení zajímat podrobněji, mrkněte na tuto podrobnou příručku: en.lfsmanual.net/wiki/Basic_Setup_Guide

Výjezd z garáže, start závodu

Do kvalifikace se startuje z boxů, do závodu ze startovního roštu. V boxech je omezení rychlosti na 80 km/h. Při výjezdu z boxového stání jeďte raději pomaleji, aby nedošlo ke zbytečné kolizi. Po skončení kvalifikace bude asi dvouminutová pauza, aby stihli dojet ti, co ještě zahájili své rychlé kolo. Poté vás vyzvu, abyste hlasovali pro start závodu (Esc – Hlasovat pro start závodu) – klikejte až po vyzvání, ne dříve! Hra vás postaví na start podle toho, jak jste se umístili v kvalifikaci.

Start závodu probíhá tak, že se postupně rozsvítí tři řady červených světel a poté se rozsvítí zelená řada. Mezi rozsvícením třetí řady a rozsvícením zelené řady může být různě dlouhá prodleva! Myslete na to, abyste do závodu neodstartovali předčasně, to hra tvrdě trestá (průjezd boxovou uličkou znamená průjezd rychlostí 80 km/h celou délkou boxů, sice bez zastávky, ale i tak jde o velkou časovou ztrátu).

V první zatáčce po startu bude plno, tak se snažte jet ohleduplně. Nárazy, zejména od jezdců ve vnitřní stopě, budu posuzovat přísně. V první zatáčce závod nevyhrajete, ale můžete ho sobě i ostatním snadno zničit. V případě zvlášť závažného provinění může být závod i restartován a viník potrestán startem z boxové uličky.

Zastávka v boxech

Zastávka v boxech je v reálném závodění dramatická událost, která může zamíchat pořadím a připravit nečekané situace. V našem závodění ale nic podobného neplánuji, protože zastávka v boxech není povinná. Tedy technicky vzato při závodě do boxů zajet sice můžete, ale neexistuje pro to rozumný důvod. Pokud budete mít poškozené auto, stačí zastavit a použít klávesu pro reset (standardně mezerník). Závody budeme jezdit jen krátké, takže palivo by vám dojít nemělo. Zničit gumy během pěti nebo deseti kol je skoro nemožné.

Pokud přesto do boxů zamíříte, je to snadné. Stačí zastavit mezi čárami u jakéhokoliv boxového stání a jakmile hra napíše „Hotovo“, můžete se opět rozjet. Nezapomeňte na omezení rychlosti mezi čárami na 80 km/h!

Návrat na trať po hodinách

Pokud se dostanete mimo trať, je nutné najíždět zpět na asfalt opatrně tak, aby do vás nikdo nevrazil, ani nemusel brzdit nebo prudce měnit směr jízdy. Ujistěte se pohledem do zpětného zrcátka nebo klávesou pro pohled dozadu (standardně R), že je trať volná. Ostatním účastníkům závodu se zobrazí žlutá vlajka, takže budou vědět, že se blíží k nějakému problému na trati. Snažte se být tím problémem co nejkratší dobu. Pokud při návratu na trať ztratíte kontrolu nad vozem a zůstanete viset uprostřed tratě, očekávejte trest. Vracejte se tedy opatrně a s rozmyslem.

Pokud vidíte, že se někdo vrací na trať, snažte se mu udělat nezbytný prostor, aby se mohl vrátit do závodu. Buďte prosím k sobě v těchto momentech ohleduplní.